کودکان ايران بلندقدتر شده اند


جامعه > سلامت - ايرنا نوشت: مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: کوتاه قدي کودکان از 20 درصد در دو دهه گذشته به چهار درصد کاهش يافته است و کودکان ايراني بلندقدتر شده اند.

زهرا عبداللهي افزود: از دو دهه پيش به بعد آمار کوتاه قدي در کشور کاهش يافته و بچه هاي ايراني بلندقدتر شده اند.

وي اظهار داشت: در حال حاضر ارتقاي معني دار و قابل توجهي در تغذيه کودکان کشور اتفاق افتاده و مشکل کوتاه قدي نداريم.

عبداللهي، مشکل اصلي کودکان امروز را اضافه وزن و چاقي دانست و ادامه داد: اضافه وزن و چاقي به شدت در حال افزايش است و مي تواند سلامت کودکان را به خطر بياندازد.

وي گفت: 20درصد دانش آموزان چاق هستند يا اضافه وزن دارند. مصرف غذاهاي آماده و نوشابه هاي گازدار افزايش يافته است و مهمترين عامل چاقي و اضافه وزن است.

به گفته مدير کل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، چاقي و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان خطرناکتر است زيرا اگر تعداد سلول هاي چربي بيشتر از حد مورد نياز ساخته شود در بزرگسالي به محض دريافت کالري و چربي بيش از اندازه به صورت چربي در بدن فرد ذخيره مي شود.

عبداللهي افزود: چاقي و اضافه وزن زمينه ساز بروز بيماري هاي غير واگير است، تمام بيماري هاي غير واگير مثل ديابت و سرطان در بين افراد چاق شيوع بيشتري دارد. 

وي اضافه کرد: در دسترس بودن غذاهاي پرکالري در محيط کودک مانند خانه، ‌مهدکودک، مدرسه و محل‌هاي بازي و تفريح، سبب تشويق کودک به مصرف اين مواد و در نتيجه اضافه وزن و چاقي مي‌شود.

عبداللهي تاکيد کرد: کاهش فعاليت بدني (استفاده بيش از حد از کامپيوتر، تماشاي تلويزيون به مدت طولاني و غيره) و کاهش فرصت‌هاي بازي در خارج از منزل موجب مي‌شود تا بخشي از انرژي دريافتي از مواد غذايي در بدن به‌صورت چربي تجمع پيدا کرده و سبب اضافه وزن و چاقي شود. 

به گفته وي، کودکان و نوجوانان بايد در روز 60دقيقه فعاليت بدني مناسب داشته باشند.

 

منبع: خبرآنلاین


/ 0 نظر / 12 بازدید