400 نوع ميکروب در روده انسان زندگي مي کند


تهران- ايرنا- رئيس انجمن ميکروب‌شناسي ايران با اشاره به وجود 400 نوع ميکروب از نژادها و رنگ هاي مختلف در روده انسان گفت: استفاده بيش از حد از آنتي‌بيوتيک‌ها،‌ تغذيه نامناسب و استرس سبب شده امروزه ميکروب‌هاي ايجاد کننده عفونت‌هاي فرصت‌طلب افزايش يابند.

به گزارش خبرنگار سلامت ايرنا، محمد مهدي فيض‌آبادي روز سه شنبه در نشست خبري نوزدهمين کنگره بين‌المللي ميکروب‌شناسي ايران با افزود: فقط درصد کمي از اين ميکروب‌ها بيماري‌زا هستند و در شرايطي که فرد تغذيه يا وضعيت جسماني مناسبي نداشته باشد ميکروب‌هاي غيرمفيد بر ميکروب‌هاي مفيد غلبه مي‌کنند.

رئيس انجمن ميکروب‌شناسي ايران عنوان کرد: وضعيت جسماني و ايمني فرد و نوع ميکروب سبب مي‌شود که فرد بيمار شود يا بتواند در مقابل ميکروب و عفونت مقابله کند.

فيض‌آبادي با بيان اينکه استفاده بيش از حد از آنتي‌بيوتيک‌ها،‌ تغذيه نامناسب و استرس سبب شده امروزه ميکروب‌هاي ايجاد کننده عفونت‌هاي فرصت‌طلب افزايش يابند گفت: ميزگردي در اين کنگره در ارتباط با کنترل عفونت در نظر گرفته شده و موضوع ميکروب‌هاي نوپديد و بازپديد نيز که امروزه انسان‌ها را مورد طغيان قرار داده‌اند در ميزگرد جداگانه اي مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرند.

وي با اشاره به اينکه شواهد نشان مي‌دهد بيماري‌هاي مشترک انسان و دام امروزه افزايش يافته است گفت:‌ ميهمانان ويژه‌اي در اين زمينه در کنگره حضور دارند تا شاهد مقابله و پيشگيري بهتر اين مسئله داشته باشيم.

فيض‌آبادي از همه متخصصان داخلي، جراحي، اطفال،‌دامپزشکي و ساير رشته‌هاي مرتبط با ميکروب‌شناسي دعوت کرد تا در نوزدهمين کنگره بين‌المللي ميکروب‌شناسي ايران شرکت کرده و علاوه بر دريافت امتياز بازآموزي از ارائه جديدترين مباحث علمي نيز بهره‌مند شوند.

وي ادامه داد: ميکروب‌شناسي پزشکي، ميکروب‌شناسي کاربردي، ميکروب‌شناسي دامپزشکي و ميکروب‌شناسي مواد غذايي از جمله مباحث و محورهاي اصلي اين کنگره است. موضوعات مطرح‌شده متناسب با نياز روز کشور، منطقه و جهان بوده که توسط نام‌آوران رشته ميکروب‌شناسي ارائه مي‌شود. همچنين دانشجويان و دانش‌پژوهان مي‌توانند اطلاعات خود را با شرکت در اين کنگره به‌روز کرده و تبادل تجربه و دانش انجام دهند.

رئيس نوزدهمين کنگره بين المللي ميکروب‌شناسي ايران اضافه کرد: پيش‌بيني مي‌شود بيش از 1200 ميهمان داخلي در اين کنگره حضور يابد همچنين از کشورهاي خارجي و مراکز تحقيقاتي جهان همچون آلمان، ايتاليا، فنلاند، پاکستان، ترکيه، عراق و افغانستان نيز ميهماناني خواهيم داشت.

فيض‌آبادي با اشاره به اينکه مخاطبان اين کنگره از مرزهاي کشور بالاتر است گفت: تشخيص ميکروب‌ در علم پزشکي سبب شناسايي بيماري ها مي‌شود که هرچه اين مسئله سريعتر صورت گيرد درمان به موقع و مفيدتر خواهد بود.

منبع: ایرنا


/ 0 نظر / 11 بازدید