جنبش گردشگری

ايرنا- گردشگري فقط آثار اقتصادي ندارد، بلکه آثار سياسي و فرهنگي آن بسيار مهم‌تر است. حضور گردشگران در ايران به تثبيت امنيت کشور کمک مي‌کند. تصوير مخدوشي که دشمنان اين کشور در خارج از آن ساخته‌اند را اصلاح مي‌کند. همچنين گردشگري، صنعتي مبتني بر عدالت و توزيع ثروت است.

روزنامه ايران در يادداشتي، آورده است: سياست‌هاي خصمانه و غير قانوني ترامپ عليه ايران و بازگرداندن تحريم‌ها، خواه ناخواه، اثرات منفي اقتصادي دارد و از اين نظر يک تهديد جدي محسوب مي‌شود. هرچند هنوز تحريم‌هاي نفتي آغاز نشده است ولي تا همين جا نيز بخشي از ظرفيت‌هاي صادرات نفتي ايران از دست رفته است و اين فرآيند تا ماه‌هاي بعد ادامه خواهد يافت. از سوي ديگر هر تهديدي در بطن خود واجد فرصت نيز هست. از قوه به فعل در آوردن اين فرصت بستگي به ما و اراده ما دارد.

يکي از فرصت‌هاي مهم، سياستگذاري براي کاهش مصرف بنزين و صادرات آن است. در واقع اقتصاد و جامعه ايران با تکيه بر درآمدهاي نفتي کمتر به اين نکته توجه کرده‌اند که با متعادل کردن قيمت انرژي، از مصرف آن بکاهند و درآمدهاي حاصل از آن را صرف رفاه مردم و توسعه جامعه کنند. ولي اکنون که فشار تحريم‌ها وارد مي‌شود، يکي از بهترين کالاهايي که امکان توليد و صادرات آن وجود دارد و به‌صورت نقد نيز مي‌توان پول آن را دريافت کرد حامل‌هاي انرژي چون بنزين، گازوئيل، برق و... است. کافي است آنها را در مرزهاي کشور به مشتريان عرضه کنيد تا آن را با بهترين قيمت و به‌صورت نقد بخرند. اين فرصتي است که نبايد از دست داد. بايد منابع درآمدي پايدار براي کشور تعريف کرد.

يکي از مهم‌ترين منابع درآمدي که از هر حيث به سود اقتصاد است، گسترش گردشگري داخلي است. سهم پايين ايران از گردشگري جهاني به نقطه ضعف آن تبديل شده است. اکنون با افزايش قيمت ارز سفر به خارج براي شهروند ايراني گران‌تر از گذشته تمام مي‌شود و مي‌تواند آن را با سفر داخلي جايگزين کند. و سفر گردشگر خارجي به داخل کشور نيز براي اتباع کشورهاي ديگر ارزان‌تر تمام مي‌شود. بنابراين ما با کاهش سفر ايرانيان به خارج و افزايش تقاضا براي سفر خارجي‌ها به داخل مواجه خواهيم شد. و اين فرصت مناسبي است که ايران سهم بيشتري از 1300 ميليارد دلار بازار گردشگري جهاني را به دست آورد. ما شايد يک درصد اقتصاد جهان را داريم ولي احتمالاً کمتراز 2 در هزار بازار گردشگري را داريم و البته موازنه گردشگري نيز هميشه عليه منابع ارزي بوده است.

براي استفاده از اين فرصت بايد جنبش گردشگري راه انداخت. جنبشي که به تهيه زيرساخت‌هاي آن بپردازد. تأمين امنيت، حمل‌ونقل، تغذيه، فرهنگ، سرگرمي و شادي و... مي‌تواند براي توسعه گردشگري جذاب باشد. موانع فرهنگي گردشگري را بايد برداشت. بايد در سطح جهاني بازاريابي تبليغاتي گسترده‌اي براي جذب گردشگر ايجاد کرد و در داخل نيز مقدمات و زيرساخت‌هاي آن را فراهم کرد. فراموش نکنيم که گردشگري فقط آثار اقتصادي ندارد، بلکه آثار سياسي و فرهنگي آن بسيار مهم‌تر است. حضور گردشگران در ايران به تثبيت امنيت کشور کمک مي‌کند. تصوير مخدوشي که دشمنان اين کشور در خارج از آن ساخته‌اند را اصلاح مي‌کند.

همچنين گردشگري، صنعتي مبتني بر عدالت و توزيع ثروت است. اين صنعت بيشترين رشد اشتغال را دارد و همه اقشار اجتماعي و حتي فقيرترين افراد از نتايج آن بهره‌مند مي‌شوند. اگر ما بتوانيم به اندازه سهم اقتصادمان در جهان، داراي سهم در اقتصاد گردشگري شويم، حداقل سالانه بايد حدود 13 ميليارد دلار درآمد از طريق گردشگري به دست آوريم. ايران از جمله کشورهايي است که تنوع گسترده آب و هوايي و جغرافيايي، فرهنگي و... دارد. کمتر کشوري را مي‌توان يافت که فاصله درجه حرارت گرم‌ترين شهرهايش با خنک‌ترين آنها حدود 50 درجه باشد. کوهستان‌هاي خوب، صحراهاي زيبا، کويرهاي جذاب، شهرهاي تاريخي، بناهاي باستاني، سواحل بزرگ و متنوع و... جملگي نشانه اين ظرفيت بزرگ است.

گردشگري روستايي و تنوع غذايي و خوراکي‌هادر ايران آن اندازه است که ايران را از درآمدهاي نفتي تا حدي مستغني کند. سال‌هاست که در پي قطع وابستگي به درآمدهاي نفتي هستيم، ولي کمتر موفقيت کسب کرده‌ايم، اکنون مي‌توانيم با اقدامات مناسب؛ کاهش درآمد حدود يک ميليون بشکه نفت در روز را جبران کنيم. از طريق صرفه‌جويي و تغيير الگوي مصرف انرژي و نيز توسعه گردشگري.

در زمينه گردشگري بايد به‌ظرفيت گردشگري سلامت توجه بيشتري کرد. خوشبختانه توان پزشکي و درماني ايران بسيار بالاست و مي‌تواند اصلي‌ترين قطب پزشکي منطقه شود و حتي در بسياري از زمينه‌ها از کشورهاي پيشرفته نيز براي درمان به اينجا بيايند. به نظر مي‌رسد که بايد ستادي جدي و با اختيارات کافي براي تأمين درآمدهاي پايدار در کشور تشکيل شود. تنها از اين طريق مي‌توان تحريم نفتي را خنثي کرد و از شر درآمدهاي نفتي خلاص شد.


منبع: ایرنا


/ 0 نظر / 11 بازدید